دنیای کارآفرینی (۱۰) – اسکمپر – حرف P

سلام و صبح تون به خیر و شادی ☺️ ☺️

هفته پیش در مورد تکنیک اسکمپر (SCAMPER) و چهارمین حرف این تکنیک، حرف M صحبت کردیم. این هفته می خوایم راجع به حرف پنجم این تکنیک، حرف P با هم گپ بزنیم.

⚡️به دنیای کارآفرینی خوش آمدی!⚡️

تکنیک شماره ۲: تکنیک اسکمپر (SCAMPER) – حرف P

کاربردهای دیگر (Put to other uses)

یکی از شیوه های اساسی و مهم در خلاقیت و ایده سازی، جستجوی کاربردهای دیگه و جدید برای محصولات و خدمات موجوده. این شیوه – تفکر وسیعی برای یافتن کاربردهای تازه درباره ی موضوع مورد نظر – تصور فرد را برای انعطاف و شکستن قالب های ذهنی و دیدن موضوع از زوایای مختلف تحریک می کنه.

❓سؤال های نمونه

❓چه استفاده هایی می توان از موارد زاید کرد ؟

❓چگونه می توان این موضوع را تغییر داد تا برای کاربرد جدید مناسب گردد؟

❓چگونه یک کودک یا یک شخص بزرگ‌تر، می‌تواند از این استفاده کند؟

❓در چه موارد دیگری می‌توان آن را استفاده کرد؟

❓ آیا اگر آن را بهبود دهیم، کاربردهای احتمالی دیگری برای آن وجود خواهد داشت؟

❓در چه محصولات دیگری می توان از مواد موسسه استفاده کرد؟

❓کاربردهای دیگر استعداد فرزندم چیست؟

❓با محصولات مردود شده یا ایده های شکست خورده چه می توان کرد؟

۵۰۰۰۰ محصول شیمیایی و دارویی از دود کارخانه ی ذوب آهن بدست می آبد و پیش بینی می شود تا ۵۰۰۰۰۰محصول فرعی افزایش یابد.

✅ مثال‌های واقعی

ویلهم رونتگن (Wilhelm Roentgen ) وقتی به اشعه ی ایکس دست یافت، نمی دانست که این اشعه چیست و لذا آن را اشعه X یا مجهول نامید، چون هیچ کاربردی برای آن در نظر نداشت؛ تا اینکه دیگران با طرح سئوال پی به کاربردهای مختلف آن بردند.

شخصی کوشید دو عموی خود را که مدت ها تماس خانواده ،با آن ها قطع شده بود بیابد. با وجودی که مدت ها جستجو نمود هرگز آنان را پیدا نکرد. لیکن در این جستجو متوجه ی استعداد خود، دریافتن افراد گمشده،گردید و از خود پرسید : چطور می تونم این استعداد را بکار برم؟ این سئوال منجر به ایده ی تاسیس موسسه “یافتن افراد گمشده ” گردید و پس از مدتی ۶۵۰۰۰ زن برای یافتن شوهرانشان از وی استمداد خواسته و بران این کار حق الزحمه پرداخت کردند.

تمرین سؤالات کاربردهای دیگر:

❓کاربردهای دیگر پوست پسته احتمالاً چه می تواند باشد؟

❓کاربردهای دیگر اضافات ناخن انسان چه می تواند باشد ؟

❓از افراد تنبل و تن پرور در چه شرایطی یا مشاغلی می توان استفاده کرد که حتی از افراد معمولی و زرنگ نیز کارایی، اثر بخشی و بهره وری بیشتری داشته باشند؟

❓چه تغییری در کالاها یا خدماتی که سازمان شما تولید یا ارایه می کند می توان داد که به محصول یا خدمات شما کاربرد تازه ای اضافه شود؟

کاربردی برای نوار چسب تدبیر کنید که تا به حال هرگز شنیده نشده باشد.

کلمات_کلیدی:

سواستفاده، به کاربستن، خود را بهره‌مند ساختن از، رفتار کردن، منفعت داشتن، وارد بازی کردن، ضمنی کردن، به ته رساندن، کاربردی کردن، به کار گرفتن، لذت بردن، تمرین کردن، تخلیه کردن، گستراندن، استثمار کردن، به پایان رساندن، اداره کردن، وفور یافتن، استفاده کردن، مدیریت کردن، دست کاری کردن، سورفتار، عمل کردن، جایگزینی کردن، منبع، گذراندن، منفعت بردن از، لذت بردن از، بهره برداری کردن، رفتار کردن، تا آخر استفاده کردن، استعمال کردن، تلف کردن، کهنه و فرسوده شدن، کار کردن.

ببینید می تونید برای هر چیزی (شئ، فکر، روش، سیستم، واحد، استراتژی، هدف، بسته بندی، شخص و … ) که دور و برتون می بینید، کاربرد دیگه ای پیدا کنید؟ یادتون باشه اساس خلاقیت ساختارشکنیه!

ان شاءالله هفته آینده راجع به حرف ششم SCAMPER که حذف (Eliminate) یا کوچک کردن (Minify) است، صحبت خواهیم کرد. تا اون موقع، حق یارتون!

قسمت های دیگر مطالب دنیای کارآفرینی

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • عالی 
  • جالب 
  • مفید 
  • خسته کننده 
  • به درد نخور 
فروشگاه محصولات ارگانیک اصیل آنلاین

این هم ببینید:

تغییر راهی برای خلاقیت 310x165 - تغییر؛ راهی برای خلاقیت

تغییر؛ راهی برای خلاقیت

موفقیت اتفاقی نیست، بزرگان برای نیل به اهداف خود هر کدام راه و روش خود را پیش گرفته اند. اکنون از خلاقیت وودی آلن و روش او برای رسیدن به فکر تازه می‌گوییم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *