امان از کلمات – قسمت دوم!

دکتر محمدرضا سرگلزایی:

مردم گاهی زیادی از کلمات کار می کشند! مثلأ آدم های زیادی پیش من می آیند و می گویند “افسرده” شده اند. آن ها گمان می کنند کلمه ی “افسردگی” تمام وضعیت آنها را به من انتقال می دهد؛ در حالی که گاهی پشت کلمه ی افسردگی نوجوان مغرور و پرتوقعی را می بینم که آن قدر امکانات دریافت کرده که هیچ چیز راضی اش نمی کند و این نارضایتی دائمی خود را “افسردگی” می داند!

گاهی در عمق کلمه ی افسردگی، جوانی را می بینم که موهایش را به طرز عجیبی آرایش کرده و لباس های خاصی پوشیده به طوری که توجه همه را به خود جلب می کند؛ او “ژست افسردگی” را هم مانند لباس و سربند و خالکوبی اش برای جلب توجه با خود حمل می کند و با لحنی فیلسوفانه راجع به پوچ بودن زندگی و بی ارزشی آن صحبت می کند، در حالی که داشتن گوشی جدید تلفن همراه آن قدر برایش مهم است که بر سر گرفتن پول بیشتر برای خرید آن، ساعت ها با پدرش مشاجره داشته است!

حتی کسانی را دیده ام که “تنبلی” خود را افسردگی نام نهاده اند تا اهمال و بی مسؤولیتی شان را توجیه کنند!

یکی از کارهای یک روانپزشک این است که کشف کند منظور مراجع از کلماتی مثل “افسردگی”، “اضطراب” و “وسواس” چیست!
                                
شاید اگر روزی مجبور شویم سکوت کنیم، صادقانه تر با هم ارتباط برقرار کنیم! دروغ گفتن با زبان بدن بسیار دشوار است. کسی که دروغ می گوید نمی تواند در چشمان ما نگاه کند! کسی که خجالت می کشد عرق می کند! خشم، چهره ی ما را برافروخته می کند و خستگی، چهره  را در هم می برد! آن قدر در بازی با کلمات غرق شده ایم که نگاه کردن به یکدیگر را فراموش کرده ایم!

تصاویری که می بینیم و صداهایی که می شنویم واقعیت های ناب دنیا هستند. کلمات، تعبیرات دست دوم و دستکاری شده ای هستند که جانشین واقعیت شده اند!
                                  
در افسانه های مصر باستان آمده است که اسطوره ای به نام “توت” کلمه را کشف کرد و آن را به نزد “آمون” برد تا در مورد آن نظر دهد. آمون که خردمندترین الهه ها بود، چند روزی تأمل کرد و سپس نظر خود را چنین اعلام کرد:
“کلمه” هم داروست و هم زهر! هم به فهم ما کمک می کند و هم مانع فهم ما می گردد! با دقت و احتیاط باید آن را به کار برد!
                                    
می گویند عصر ما، عصر اطلاعات است، می گویم عصر ما، عصر “زبان بازی” و “بازی با کلمات” نیز هست! امان از این کلمه ها‍!

پی نوشت ها:

۱-دکتر محمدرضا سرگلزایی، از روانپزشکان برجسته دوره هستند.ایشون به روانکاوی به شدت علاقه دارند و عقیده دارند عرصه روانپزشکی و به خصوص گرایش روانکاوی، اساسی ترین مفاهیم ذهن انسان را به چالش می کشد.برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت ایشون مراجعه کنید.

۲-مطلب بالا از اینجا می باشد.

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • جالب 
  • عالی 
  • مفید 
  • خسته کننده 
  • به درد نخور 
فروشگاه محصولات ارگانیک اصیل آنلاین

این هم ببینید:

تکنیک تسلط بر اندیشه سنجشگرانه و خلاقانه 310x165 - تکنیک تسلط بر اندیشه سنجشگرانه و خلاقانه

تکنیک تسلط بر اندیشه سنجشگرانه و خلاقانه

تکنیک تسلط بر اندیشه سنجشگرانه و خلاقانه: منشأ بسیاری از انگاره‌ها یا مفهوم‌های ما زبانی است که آن را یاد گرفته‌ایم و در قالب آن می‌اندیشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *