تأثیر متقابل ذهن انسان و رفتار او – قسمت دوم

تصور کنید که ذهن انسان هم مثل پوست اوست. وقتی به پوست سالم دست می زنید، احساس بسیار خوشایندی پیدا می کنید. پوست برای لمس کردن ساخته شده، و احساس لمس کردن شگفت انگیر است.

حالا تصور کنید که پوست شما زخمی شده و چرک کرده است. اگر به پوست زخمی دست بزنید، به آن صدمه می زنید، پس سعی می کنید آن را بپوشانید و محافظت کنید. دوست ندارید کسی به زخم شما دست بزند، چون آزار می بینید.

حالا تصور کنید که همه انسان ها دچار ناراحتی پوستی هستند. هیچ کس نمی تواند به دیگری دست بزند، چون به او آسیب می رساند. همه زخم هایی روی پوستشان دارند، و بنابراین پوست زخمی و چرکین عادی به نظر می رسد و درد و رنج هم عادی و متعارف محسوب می شود؛ و ما باور داریم که این روال عادی است.

می توانید تصور کنید که اگر همه انسان ها ناراحتی پوستی داشته باشند، ما چگونه رفتار خواهیم کرد؟ مسلماً به سختی یکدیگر را در آغوش می گیریم، چون این کار بسیار دردناک است. بنابراین نیاز پیدا می کنیم که بین خود و دیگران فاصله زیادی ایجاد کنیم.

❗️ذهن بشری دقیقاً به پوست زخمی و چرکین می ماند. هر انسانی جسمی عاطفی دارد که کاملاً از زخم های چرکین پوشیده شده است. هر زخمی با یک سم عاطفی چرکی شده – سم همه عواطفی که موجب رنج کشیدن ما می شوند، مثل نفرت، خشم، حسادت و غم. یک عمل غیر عادلانه، زخمی را در ذهن ما می گشاید و ما با سم عاطفی واکنش نشان می دهیم، به دلیل باورها و مفاهیمی که درباره ی بی عدالتی و انصاف در سر داریم. ذهن به قدری زخمی و پر از سم است که همه این ذهن زخمی و مسموم را طبیعی می دانند، چون روند اهلی شدن آن را ایجاد کرده است. این وضعیت عادی تصور می شود، ولی من می توانم به شما بگویم که عادی نیست.

❌ ما دارای رویایی غیرکارکردی از سیاره خود هستیم، و انسان ها روحاً بیمار هستند و این بیماری ترس نام دارد. نشانه های این بیماری همه ی عواطفی است که موجب رنج بشر می شوند: خشم، نفرت، غم، حسادت و خیانت.

▪️ وقتی که ترس خیلی زیاد باشد، ذهن منطقی از کار می افتد، و ما این را بیماری روانی می خوانیم. وقتی که ذهن بسیار ترسیده باشد و زخم ها بسیار دردناک باشند، رفتار روان پریشانه ظاهر می شود، و در این صورت قطع رابطه با جهان بیرون بهتر و مطمئن تر به نظر می رسد.

اگر ما بتوانیم وضعیت ذهنی خود را یک بیماری ببینیم، راه مداوای آن را می یابیم. دیگر لزومی ندارد که به رنج کشیدن ادامه بدهیم. اول از همه ما به حقیقت نیاز داریم تا زخم های عاطفی را بگشاید، زهر آن ها را خارج کند و زخم ها را کاملاً شفا دهد.

❔چگونه می توانیم این کار را بکنیم؟

پی‌نوشت‌ها:

۱- منبع:

روئیز، میگوئل (۱۳۹۳)، چهار میثاق: کتاب خرد سرخپوستان تولتک (نسخه الکترونیکی اصلی)، ترجمه دل آرا قهرمان، تهران: ذهن آویز. صص ۱۰۶-۱۰۷.

۲- خلاصه فوق مختصر (!) کتاب رو میتونید از اینجا مشاهده کنید.

۳- درباره نویسنده ✍ (Don Miguel Ruiz):

دون میگوئل روئیز در خانواده ای از شفاگران به دنیا آمد، و در یکی از روستاهای مکزیک تحت تربیت مادری شفاگر و پدر بزرگی شمن یا ناوال بزرگ شد. اعضای خانواده امیدوار بودند که او سنت صدها ساله شفاگری و معلمی را ادامه دهد و دانش مکنونه تولتک ها را گسترش داده، به نسل های بعد منتقل کند. اما میگوئل که جذب زندگی متجدد شده بود، ترجیح داد به دانشکده پزشکی برود. او تحصیلات پزشکی را به پایان رسانید و در جراحی تخصص گرفت.
 
در آغاز دهه ی هفتاد میلادی، یک شب دیروقت پشت فرمان اتومبیلش به خواب رفت. اتومبیل واژگون شد و با دیواری برخورد کرد. او ناگهان بیدار شد و در حالی که سعی می کرد دوستانش را از خطر نجات دهد، متوجه شد که از جسم فیزیکی خودش بیرون آمده است. این تجربه نزدیک به مرگ زندگی او را متحول کرد. بر اثر ضربه حاصله از این تجربه، او آغاز به طرح پرسش هایی از خویشتن کرد و برای یافتن پاسخ ها به تمرینات شدیدی در جهت کسب مهارت در خرد باستانی اعقاب خویش پرداخت. نخست مادرش استاد او بود و سپس یکی از شمن های قدرتمند صحرای مکزیک آموزش وی را به عهده گرفت. پدر بزرگش که در آن زمان از جهان رفته بود، از طریق رویاهایش تعالیمی به وی داد.

۴- نقد و بررسی چهار میثاق در شمنیزم تولتک به قلم محمدتقی فعالی از اینجا قابل دسترسی است. [⚠️پیشنهاد می کنم اگر حوصله خوندن کتاب رو ندارید مطلب زیر را از ابتدا و اگر کتاب رو خوندید و دنبال نقدی متناسب با فرهنگ ما هستید، مطلب زیر از قسمت تحلیل و بررسی مطالعه کنید⚠️]

۵- خرید و دانلود نسخه‌های الکترونیکی و صوتی کتاب.

۶- خرید نسخه فیزیکی کتاب از آدینه بوک و دیجی کالا.

۷- در نهایت اینکه نسخه الکترونیکی اصلی این کتاب رو رفیق خوبم آقای شاهین شاکری، هم‌بنیان‌گذار و عضو هیات مدیره مدیران ایران به من هدیه داد که دمش گرم باد!☺️

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • عالی 
  • جالب 
  • مفید 
  • خسته کننده 
  • به درد نخور 
فروشگاه محصولات ارگانیک اصیل آنلاین

این هم ببینید:

مختصر و مفید

تأثیر متقابل ذهن انسان و رفتار او – قسمت اول

🗯 تصور کنید یک روز صبح زود که از خواب بیدار می شوید، پر از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *