طرحی جالب برای آشنایی نوجوانان با مقوله کسب و کار

برای آنکه بدانیم چگونه شاغل شویم؟ بعضی راه‌ها فردی و بعضی اجتماعی است.

در نظام آموزشی قدیم وزارت آموزش و پرورش، پروژه‌ای به نام طرح کاد (کار یا دانش) بین سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۲ به اجرا درآمد که هر چند در اجرا با اشکالاتی همراه بود، اما برای آشنایی و آموزش دانش‌آموزان با مقوله کسب و کار در سنین نوجوانی، طرح بسیار جالب و کارسازی و [موجب پیدا کردن یک شغل خوب با درآمد بالا] بود.

در این طرح، دانش‌آموزان می‌بایست کارگاهی مرتبط با رشته مورد علاقه خود پیدا کرده و جهت کسب آموزش و مهارت‌های عملی، در طول هفته، یک روز در آن کارگاه حاضر می‌شدند.

طرح مذکور موجب می‌شد مثلا علاقه‌مندان به کارهای فنی پس از دریافت دیپلم متوسط به جای مدرک‌گرایی صرف، قادر باشند به کسب و کار متناسب با استعداد خود روی بیاوند و نیز کسانی که به ادامه تحصیل علاقه‌مند بودند، با مشاهده سختی‌های ظاهری کار، اراده‌شان برای ادامه تحصیل دو چندان شود.

این طرح متأسفانه بعد از سال ۱۳۷۲ به دلایل نامعلومی متوقف شد.

اگر با استناد به آمار، میزان بیکاری در بین جوانان آماده به کار در سال‌های مختلف بررسی و مقایسه شود، به جرأت می‌توان گفت میزان بیکاری در سال‌های اجرای طرح «کاد» بسیار کمتر از دوره‌های مشابه قبلی و بعدی بوده است.

.:. منبع: قهرمانی، ناصر (۱۳۹۵)، روش پیدا کردن یک شغل خوب با درآمد بالا، تهران: سبزان. صص ۷-۸ .:.

.:. سایت سبک زندگی ارزش آفرینانه سایتی علمی‌ – اجتماعی است و این‌‌ نوشته‌ لزوماً مورد‌ تأیید‌ یا‌ ر‌د‌ ما نیست .:. درباره ما .:.

.:. صحت و سقم محتوای این نوشته بر عهده راوی آن است .:.

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • عالی 
  • جالب 
  • مفید 
  • خسته کننده 
  • به درد نخور 
فروشگاه محصولات ارگانیک اصیل آنلاین

این هم ببینید:

مختصر و مفید

در هر کسب و کاری، رئیس کیست؟!

هر کسب و کاری تنها یک رئیس دارد و آن هم مشتری است! و اوست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *