محدودیت مطالعه کتاب

هیچ کس نمی تواند در همه عمرش بیش از دو یا سه هزار کتاب بخواند. خواندن این تعداد کتاب کار خطیریست؛ ☺️ در واقع با خواندن روزی تقریبا ۵۰ صفحه، می توان دو تا سه هزار کتاب خواند؛ اما در خلال مدتی که مطالعه ادامه دارد، بیش از ۲۰ میلیون کتاب بر تعداد کتاب ها افزوده خواهد شد. پس می توان به طور متوسط از هر ده هزار کتاب، یک کتاب خواند.

البته تعداد کتابی که گفتیم بیش از آن است که کسی بخواند. دوست داریم آثار جاویدان یا کتب دلخواهمان را بار ها و بار ها بخوانیم، بنابراین رقم این برآورد را باید باز هم کمتر کرد.

عدم توازنی که میان توانایی های انسان و جریان عظیم اطلاعات تمدن کنونی هست و رو به افزایش دارد، ضرورت راه ها و وسایل تازه ای را برای “بسته بندی” کردن اطلاعات مورد تاکید قرار می دهد؛ بگونه ای که اطلاعات بتواند از راه منفذ کوچکی که راه ادراک فرد است به همه کس برسد.

آیا ممکن است کتاب ها، مجله ها، برنامه های رادیویی و تلویزیونی و هر اطلاعات دیگری را کنار گذاشت تا فقط آنچه با سلیقه ها، خواسته ها، عواطف و آرزوهای یک فرد بخصوص سازگار است باقی بماند؟

✨ عده ای که آتشفشان اطلاعات را نادیده می گیرند، هر چه سر راهشان باشد بر می دارند.

✨ عده ای دیگر از نوعی اصول پیروی می کنند و سعی دارند پیش از آنکه به کاری دست بزنند، از آشنایی ها و سوابق شان چیز هایی درباره ی کتاب ها، فیلم ها یا نمایشنامه ها بدانند.

✨ کسان دیگری هستند که اصرار می ورزند کتاب و سایر بررسی ها را نخست باید خواند، و بعد از آن باید انتخاب کرد.

✨ عده ای چیزهایی را می خوانند یا می ببینند که ستایش شده باشد و دیگران به راه دیگری عمل می کنند.

در همین حوزه قبلاً یادداشتی منتشر کرده بودیم با عنوان “لطفاً کتاب نخونید!” که نقدهای زیادی بر اون وارد شد.

منبع:

آذرنگ، عبدالحسین (۱۳۸۷)، شمه ای از اطلاعات و ارتباطات، بخش یکم، مقاله سوم: اطلاعات و ارتباطات: اکنون و آینده، نوشته ی نیکلای نتانوف پتروویچ، نشر کتابدار، صص ۴۶-۴۵

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • عالی 
  • جالب 
  • مفید 
  • خسته کننده 
  • به درد نخور 
فروشگاه محصولات ارگانیک اصیل آنلاین

این هم ببینید:

cropped تفاوت بین پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری 310x165 - تفاوت پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری در رشته مدیریت

تفاوت پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری در رشته مدیریت

در این یادداشت سعی شده است به تفاوت‌ پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری رشته مدیریت و هم‌چنین تفاوت رساله PhD و پروژه دوره DBA پرداخته شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *