گرفتی چی می گم؟ (? Got It)

.:. یادداشتی از علی ملاباقر .:.

✍️ یادم نمیاد اول راهنمایی بودم یا دوم. یه روز معلم عربی مون اومد سر کلاس گفت بچه ها کسی میدونه صیغه یعنی چی؟ سیاوش همکلاسیم دستشو برد بالا گفت وقتی دو نفر با هم نامزد می کنند و می خوان با هم محرم بشن صیغه میخونن

معلممون خندید و گفت منظورم صیغه تو عربیه!

خیلی پیش اومده با افراد مختلف که گپ می زنیم از واژه های یکسانی استفاده می کنیم ولی بعضاً هر کدوم برداشتای کاملاً متفاوتی از اون کلمه داریم و این می تونه اختلال در ارتباطمون به وجود بیاره!

توی کتاب “ارتباط شناسی” دکتر محسنیان راد، به نقل از دیوید برلو میگه: معنا در پیام نیست، معنا در مخاطبی است که پیام را درک می کنه!

بنابراین ما به عنوان شنونده، یکی از بهترین کارایی که میتونیم بکنیم اینه که توی گفتگوهامون هر از چند گاهی چک کنیم که منظور طرف مقابل رو درست متوجه شدیم یا نه و بعدش به بحث مون ادامه بدیم.

توی مباحث اکادمیک به اصطلاح میگن اون واژه یا مفهوم رو تعریف عملیاتی بکنیم.

✍️راستی سیاوش توی کنکور زبان در کل کشور رتبه اول شد و توی کنکور ریاضی هم رتبه خیلی خوبی آورد و وقتی مجری تلویزیون ازش پرسید کدوم رو ادامه میدید گفت ریاضی رو!☺️

✍️ما راهنمایی با هم بودیم و دبیرستان از هم جدا شدیم ولی سر جلسه کنکور ریاضی به طور اتفاقی یکی دو صندلی با هم فاصله داشتیم!

پی نوشت:

دکتر محسنیان راد در کتاب ارزشمند “ارتباط شناسی” اش پس از بررسی تعاریف مختلف در مورد ارتباط، در نهایت تعریف زیر را پیشنهاد می کند و اساس و پایه مباحث بعدی خود قرار می دهد:

“فراگرد [فرآیند] انتقال پیام از سوی فرستنده برای گیرنده، مشروط بر آنکه در گیرنده پیام مشابهت معنی با معنی مورد نظر فرستنده پیام ایجاد شود.” (ص ۵۷)

طبق این تعریف اگر مشابهت معنی اصلاً‌ وجود نداشته باشد، ارتباطی صورت نگرفته که آن را “موثر” یا “غیر موثر” بدانیم. البته به نظر می رسد موثر بودن ارتباط بیشتر یک مفهوم طیفی باشد تا نقطه ای.

در تعریف خود “ارتباط موثر” هم بایستی خدمتتون عرض کنم که در برخی از منابع آمده است که ارتباط موثر، رابطه‌ای است که در آن، طرف مقابل، پیام شما را با حداکثر دقت ممکن دریافت و درک کند. (به نقل از وب سایت متمم). تعاریف زیر نیز در این باب قابل توجه اند:

Effective communication is communication that is clearly and successfully delivered, received and understood. (reference.com)

Effective communication is defined as verbal speech or other methods of relaying information that get a point across.

   An example of effective communication is when you talk in clear and simple terms.
    An example of effective communication is when the person who you are talking to listens actively, absorbs your point and understands it.  (yourdictionary.com)

علی ملاباقر

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • عالی 
  • جالب 
  • مفید 
  • خسته کننده 
  • به درد نخور 
فروشگاه محصولات ارگانیک اصیل آنلاین

این هم ببینید:

cropped تفاوت بین پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری 310x165 - تفاوت پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری در رشته مدیریت

تفاوت پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری در رشته مدیریت

در این یادداشت سعی شده است به تفاوت‌ پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری رشته مدیریت و هم‌چنین تفاوت رساله PhD و پروژه دوره DBA پرداخته شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *