گزارش جلسه نهم درس خدمات الکترونیک – واحد ۵۵

مشخصات گزارش

نام درس: خدمات الکترونیک
شماره جلسه: ۹
تاریخ جلسه: ۹۴/۰۲/۰۶
درجه کیفی: + A
تهیه کننده: رعنا اثماریان

توجه

گزارش صرفاً خلاصه ای از آنچه که در کلاس اتفاق افتاده می باشد و برای دانشجویانی آماده گردیده که به هر دلیل نتوانستند در آن جلسه حضور به عمل رسانند. لذا به هیچ عنوان نباید به عنوان جزوه آن جلسه تلقی گردد.

کلاس ساعت ۱۰:۳۰ تشکیل شد. ابتدای کلاس آن گروهی که ارائه داشتند شروع به کنفرانس با موضوع بانکداری الکترونیک کردند که خلاصه از آن به شرح ذیل است:

این کتاب به تعریف تجارت الکترونیک و مدل های تجارت الکترونیک پرداخته است. همچنین از مزایا و محدودیت های تجارت الکترونیک صحبت کرده است. به فواید و ریسک های تجارت الکترونیک برای بانک ها اشاره کرده. فصل بعد زیر ساخت های بانکداری الکترونیک را نام برده و تعریف کرده است. همچنین روش های ارائه بانکداری الکترونیک را نام برده و تعریف کرده:

بانکداری الکترونیک
بانکداری الکترونیک

درباره ارتباطات بانکی در بانکداری الکترونیک و روش های پرداخت صحبت کرده و سطوح بانکداری اینترنتی و مزایا و معایب بانکداری الکترونیک را نام برده است. در فصل بعد از عوامل تغییر در بانک ها و اتخاذ استراتژی در محیط رقابتی صحبت کرده و همچنین درباره مدل های نوآوری در صنعت بانکداری گفته و به تشریح مدل چرخه حیات فناوری پرداخته است. فصل بعدی درباره تجربه کشورهای منتخب در زمینه بانکداری الکترونیک و از جمع بندی تجربه کشورهای منتخب گفته و راهکارهایی را پیشنهاد داده است.

فصل بعد درباره تجارت موبایل صحبت کرده و با تجارت الکترونیک مقایسه کرده است. از خدمات تجارت موبایل و خدمات بانکداری موبایل و ایجاد مزیت رقابتی در بانکداری موبایل صحبت کرده. مزایا و معایب بانکداری موبایل و همچنین جایگاهش را در ایران و جهان را گفته است. فصل بعد درباره سیستم های امنیتی در بانکداری الکترونیک و انواع حملات صحبت کرده است. خدمات بانکداری الکترونیک از نظر جنبه های مختلف ریسک را طبقه بندی کرده و روش های محافظت و امنیت اطلاعات را گفته و رهنمودها و اصول امنیتی در بانکداری الکترونیک را توضیح داده است.

 کنفرانسشان فوق العاده بود. سپس استاد ایرادات پاور پوینتشان را گفت و سوالاتی از انها پرسید و نمره شان را داد. بعد از آنها یکی دیگر از دانشجویان شروع به ارائه کنفرانس خود با موضوع تعویض گواهینامه نمود که خلاصه ای از آن به شرح زیر میباشد:

مدارک لازم برای تعویض گواهینامه:

 1. اصل و کپی شناسنامه در صورت داشتن توضیحات کپی صفحه گرفته شود.
 2. اصل و کپی کارت ملی
 3. کد پستی ۱۰ رقمی و آدرس دقیق پستی محل سکونت دائمی
 4. اصل گواهینامه مربوطه بر اساس یکی از شرایط زیر:
 • اعتبار آن به پایان رسیده باشد.
 • مخدوش و یا مهر مندرجات آن ناخوانا شده باشد.
 • مشخصات شناسنامه ای فرد یا وضعیت جسمانی دارنده گواهینامه تغییر یافته باشد مثلا ضعیف شدن چشم اگر قبلا چشم شخص ضعیف نبوده و عینک نیازی نداشته و حالا ضعیف شده و به عینک نیاز دارد در موقع رانندگی، باید گواهینامه خود را تغییر دهد.
 1. عکس: برای گواهینامه پایه یک، دو قطعه عکس رنگی و برای گواهینامه گروه ب۲، سه قطعه عکس رنگی در ابعاد ۴*۳ بدون عینک، کلاه، کراوات، بدون آرایش مو و محاسن، تمام رخ در صورتی که گردی صورت معلوم و مربوط به سال جاری باشد.
 2. اعلام گروه خونی: ارائه هرگونه مدرک اعم از کارت پایان خدمت یا برگه آزمایشگاه و… که گروه خونی در آن نوشته شده باشد.
 3. اصل فیش بانکی قابل واریز در کلیه شعب بانک ملی میباشد.
 4. گواهی عدم اعتیاد: متقاضیان تعویض و المثنی گواهینامه پایه یک جهت انجام تست اعتیاد پس از دریافت معرفی نامه باید به یکی از مراکز مرجعه نمایند.

نکات مهم مشترک بین همه گواهینامه ها:

 1. حضور شخص متقاضی به منظور اخذ اثر انگشت در دفتر الزامی است.
 2. با ارائه مدارک فوق به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی برگه معاینه چشم صادر میشود که معاینه میبایست توسط یکی از پزشکان معتمد ناجا انجام گیرد.
 3. متقاضیان بالای ۷۰ سال بعد از انجام معاینه چشم میبایست ابتدا لبه دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی و سپس به باجه کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه نمایند.

¯    کسانیکه گواهینامه آنان مفقود شده باشد می بایست در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، استعلام اولیه را انجام داده و در صورت نبود سابقه، به اداره راهنمایی و رانندگی صادر کننده گواهینامه مراجعه کرده و برگه استعلام را تهیه نموده و به دفتر خدمات الکترونیک ارائه دهند.

¯    دارندگان گواهینامه قدیمی (پایه دوم قدیم- پایه یکم قدیم- ب۱- ب۲- پ۱- پ۲) موتور سیکلت ها، انواع ویژه، تراکتور میتوانند جهت صدور گواهینامه رانندگی جدید و یا زودتر از موعد مقرر، درخواست تعویض گواهینامه رانندگی نمایند.کسانی که گواهینامه قبلی آنان با عینک بوده و اکنون با انجام جراحی لیزیک نیازی به استفاده عینک ندارند، تاییدیه یک پزشک معتمد ناجا در این خصوص در فرم معاینه پزشکی لازم است.

¯    کسانی که قبلا دارای نقص عضو بودند و یا اینکه پس از اخذ گواهینامه وضعیت جسمانی آنان تغییر پیدا نموده است، پس از انجام معاینه پزشکی اخذ نظریه کاردان فنی شهرک آزمایش برای این اشخاص الزامی است.

¯    افرادی که گواهینامه آنها با استفاده از لنز طبی میباشد، بعد از حضور در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی می بایست به کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه کنند.

و در آخر با تمام کردن تمام این مراحل، رسیدی تحویل شخص داده خواهد شد که میتواند تا تاریخ اعتبار آن به ماموران راهنمایی و رانندگی ارائه دهد.

پس از پایان کنفرانس ایشان استاد سوالاتی از ایشان پرسیدند و نمره شان را لحاظ کردند. بعد از ان بعضی از دانشجویان شروع به اعتراض در مورد کنفرانس ها و گزارشات کردند و استاد قانعشان نمود. پس از نشان دادن ورد یکی از دانشجویان که جلسه پیش کنفرانس داده بودند، شروع به تدریس نمودند:

بانکداری الکترونیک شعبه فیزیکی ندارد؛ به همین دلیل در ایران باید باید شعبه الکترونیک گفته شود.

بانکداری الکترونیک جدیدترین روش ارائه خدمات بانکی است که امکان نقل و انتقال وجوه و اطلاعات از طریق وب سایت بانک میسر میباشد که از طریق بانکداری الکترونیکی هم اطلاعات رد و بدل میشود هم پول، که اگر یکی از آنها نباشد بانکداری اطلاعاتی ناقص است و حتی باید از طریق وب سایت باشد.

سطوح خدمات بانکداری الکترونیک
سطوح خدمات بانکداری الکترونیک
کانال های بانکداری الکترونیک
کانال های بانکداری الکترونیک

  ***  بانکداری اینترنتی صرفاً در بستر اینترنت رخ میدهد، اما بانکداری الکترونیکی میتواند شماره ای باشد که از طریق آن موجودی خود را چک کنید. ***

تفاوت بانکداری الکترونیک و بانکداری سنتی:

 1. انتقال منابع: این مورد در سیستم بانکداری جدید به صورت الکترونیکی است و نیاز به نگهداری اسناد نداریم.
 2. دستور انتقال: به صورت الکترونیکی انجام میشود.

زیر ساخت های بانکداری الکترونیکی:

۱- سخت افزار: در شعب باید نصب شوند.

 

اجزای زیرساخت بانکداری الکترونیک
اجزای زیرساخت بانکداری الکترونیک

کامپیوتر شخصی: اندازه کوچک، جا به جایی آسان،سرعت بالا، اینترانت یا اکسترانت باید به آن وصل شود، قابلیت سخت افزاری داشته باشد. به همین دلیل عمومیت دارد.

سرور: اجرای برنامه های مالی را امکان پذیر میکند.

مودم: تبدیل سیگنال به آنالوگ و آنالوگ به دیجیتال.

۲- امکانات نرم افزاری: حتماً باید نرم افزاری باشد که روی سخت افزار نصب شود که با آن بتوان کار کرد، در این صورت امنیت در سیستم ها بالا میرود و ریسک کاهش پیدا میکند. در این صورت اعتماد و رضایت مندی مشتری هم نسبت به خدمات بانک افزایش پیدا میکند.

برای انتخاب نرم افزار مالی مناسب چه کار باید بکنیم؟

 1. سیستم عامل مناسب انتخاب بکنیم،
 2. از زبان های برنامه نویسی هم برای طراحی نرم افزار های داخلی میتوان استفاده کرد،
 3. نرم افزارهای داخلی را هم میتوانیم به صورت آماده استفاده کنیم.

۳- منابع انسانی و مسائل فرهنگی: شاید یکی از مهمترین زیرساخت ها باشد که در آن باید بسیاری از روش های کهنه را کنار بذارند و پرسنل را بر حذف بسیاری از کارهای سخت افزاری با وجود بانکداری الکترونیک توجیه کنند.

***

۴- حقوق، قوانین و مقررات: نوع تخلفات متفاوت شده، پس باید آیین نامه ها هم تغییر کند.

۵- توسعه زیر ساخت های مالی و بانکی: کارت های اعتباری، کارت هوشمند، پوز، فراگیر شدن ای تی ام، پول الکترونیکی و… .

گزارشات جلسات دیگر درس خدمات الکترونیک واحد ۵۵

 

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
 • عالی 
 • جالب 
 • مفید 
 • خسته کننده 
 • به درد نخور 
فروشگاه محصولات ارگانیک اصیل آنلاین

این هم ببینید:

نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات - سری دوم

نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات – سری دوم

.:. نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات .:. سری دوم .:. ساختار: مفهومی تحلیلی با ابتکار طراح و استفاده از منابع معتبر .:. طراح: علی ملاباقر .:.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *