گزارش جلسه نهم درس کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات – واحد ۵۵

مشخصات گزارش

نام درس: کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات
شماره جلسه: ۹
تاریخ جلسه: ۹۴/۰۲/۰۶
درجه کیفی: + B
تهیه کننده: سارا عزیزپور

توجه

گزارش صرفاً خلاصه ای از آنچه که در کلاس اتفاق افتاده می باشد و برای دانشجویانی آماده گردیده که به هر دلیل نتوانستند در آن جلسه حضور به عمل رسانند. لذا به هیچ عنوان نباید به عنوان جزوه آن جلسه تلقی گردد.

کلاس با دیر آمدن برخی از دانشجویان به داخل سایت با کمی تاخیر آغاز شد ، استاد در رابطه با ارائه پاورپوینت درس فناوری اطلاعات و ارتباطات مباحثی را مطرح کرده و تذکراتی را دادند.

ایشان تاکید  داشتند برای امتحان حتما از ۱۰  اسلاید استفاده شود و اگر از بسم ا… الرحمن الرحیم و کاورپیج استفاده می کنید، ۸ تا اسلاید درست کنید، استاد پیشنهاد دادند که کلمه بسم ا… الرحمن الرحیم در بالای متن استفاده شود که در یک اسلاید صرفه جویی شده باشد، زمان ارائه ۲ دقیقه است و موضوع باید خیلی محدود باشد.

استاد از دانشجوها خواستند که بین خود نماینده و کمک نماینده انتخاب کنند، وظیفه نماینده این است که قبل از شروع کلاس فن آوری اطلاعات تمام فایل دانشجویان را تحویل بگیرد و دریک فلش بریزند و در نهایت یک فولدر تحویل استاد دهد با نام کلاس، اسم فایل ها باید دقیقاً نام فامیلی دانشجو ها باشد همه با فرمت ppt  یا pptx  ذخیره شود. اگر نماینده کار خود را بدرستی انجام ندهد، منفی می گیرد و اگر  ضعیف عمل کند ۲ نمره می گیرد و اگر خیلی خوب عمل کند ۴ نمره میگیرد، ایشان تاکید کردند که سر کلاس فن آوری به هیچ عنوان از کسی فلش قبول نمی کنند، همه ی این کارها باید قبل از کلاس انجام  شود.

ساعت شروع جلسه آینده بین ۱۲:۳۰ تا  ۱۲:۴۵ خواهد بود کمک نماینده هم باید به نماینده کمک کند در جمع آوری فلش ها و همچنین با خود یک نوت بوک اضافه بیاورد که دچار مشکل نشوند. دانشجوها و همه چی به خوبی پیش بره که برای کمک نماینده بین ۱ تا ۲ نمره بالای ۲۰ در نظر گرفته شد. استاد تاکید داشتند که این نماینده و کمک نماینده از بین دانشجویانی انتخاب شوند که نمره ی بالا ۲۰ کمتری دارند نسبت به بقیه دارند.

یکی از دانشجویان در رابطه با نحوه ارائه پرسیدند که آیا لازم است که تمام نکاتی که در اسلاید آورده می شود را بیان کنیم که استاد جواب دادند نیازی نیست باید تیتروار بخوانید ولی تمامی نکات را باید پوشش دهد. اسلایدها نباید خیلی شلوغ باشد. استاد اضافه کردند، نمره این ارائه ۵ نمره است که معمولا میانگین نمره ای که دانشجو می تواند کسب کند بین ۲.۵ تا ۳ است که می تواند با یک گزارش کسری نمره را جبران کند.

سپس استاد از دانشجوها خواستند که موضوع ارائه خود را عنوان کنند تا در صورت لزوم به آن ها کمک کنند موضوع ارائه ها عبارت بودند از:

والیبال ، برند ، معرفی انواع گل های سفید موجود در بازار ایران ، اوتانازی ، کنترل خشم ، قلیان، آسیاب آبی نیاسر ، مثلث برمودا ، چهار روز برتر در اسلام و…  

استاد تاکید داشتند که حتما دانشجویان بر موضوع تسلط داشته باشند.

سپس استاد خواستند تا وارد سیستم شویم و در رابطه با پروژه اختیاری توضیحاتی را دادند: یکی از موضوعات تفاوت بین نوت بوک و لپ تاپ و … که یک نفر باید انتخاب شود برای انجام این پروژه. انجام این پروژه ۲ تا ۵ نمره بسته به کیفیت دارد تا ظرف هفته آینده  کسانی که مایلند باید با استاد هماهنگ کنند و پروژه را با استفاده از ۵ منبع فارسی و ۲ منبع انگلیسی با اصول حرفه ای پاور پوینت انجام دهند. استاد گفتند ظرف ۲ روز آینده پاور پوینت های ارائه شده در ترم های قبل به روی سایت استاد خواهد آمد و قرار شد بچه ها چک کنند و هرکدام را دوست داشتند دانلود کنند. بچه ها حتماً به درجه کیفی ارائه ها دقت کنند .

شروع درس PowerPoint  با نکات مهم

این جلسه، جلسه دومی بود که استاد  power point 2007  را به ما درس دادند. نحوه تدریس به این شیوه بود که ابتدا استاد یک سری مطلب را به گونه ای تدریس می کرند که همه بچه ها از پشت سیستم هایشان قادر به دیدن نحوه انجام کار بودند (از نرم افزار NetSchool استفاده می شد) سپس به دانشجویان وقت می دادند تا کاری که گفته اند را انجام دهند. در عمل دانشجویان با مشکلاتی رو به رو می شدند که استاد بالای سر هر کدام رفته و مشکلات آن ها را البته تا حد ممکن به صورت غیر مستقیم برطرف می کردند.

برای ذخیره کردن save و با فرمت ppt  یا pptx  و نام و نام خانوادگی در درایو D ذخیره میکنیم. اول کار برای بهم نریختن فونت بر روی فایل روی سربرگ کلیک راست انتخاب گزینه Customize Quick Access Toolbar و انتخاب گزینه save  و تیک زدن گزینه Embed fonts in the file و Embed all characters و OK

نکته : هر چند وقت یکبار کلید ذخیره را میزنید تا مشکلی برای اطلاعات درج شده ایجاد نشود . اگرچه خود نرم افزار Auto Recovery دارد.

اسلاید اول نباید Effect  داشته باشد.

بین هر کلمه یا لغت باید فاصله ایجاد شود.

فونت های زیبا از اینترنت می توان جستجو کرد و در صفحه اول قرار داد.

نکته : یک قانون برای اندازه قلم خود بگذارید .

سربرگ Animations

وارد سربرگ animations می شویم و یکی از Effect ها را انتخاب میکنیم و در گزینه animate  گزینه All At once را انتخاب میکنیم و سپس روی گزینه Custom Animation کلیک میکنیم. در صفحه ی باز شده در سمت راست دکمه Shift و کلیک راست و انتخاب گزینه Start on click.

برای گذاشتن عکس همراه با مطالب داخل اسلاید باید از picture عکس مورد نظر را انتخاب کرده و دکمه Custom animation  را بزنیم و در صفحه باز شده در سمت راست آن را جا گذاری کنیم یا effect  موردنظری بهش بدیم.

برای گذاشتن شکل های هوشمند در Custom Animation  باید در Smart Art  رفته و جدول مورد نظر را  انتخاب کرده و کلید Right to Left  می زنیم و بعد به شکل های هوشمند effect  مناسب میدهیم و روی گزینه  Animate رفته گزینه  one by one  را انتخاب می کنیم و Custom animation را انتخاب میکنیم.

برای سرعت نمایش در Custom animation  روی گزینه  Speed رفته و مثلاً گزینه very fast  را انتخاب می کنیم.

برای حذف کردن در custom animation روی گزینه مورد نظر رفته و دکمه Remove  را میزنیم.

برای گذاشتن صدای مناسب برای اسلاید روی گزینه Transition sound  رفته و صدای مورد نظر را انتخاب کنید.

گزارشات جلسات دیگر درس کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات واحد ۵۵

 

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • عالی 
  • جالب 
  • مفید 
  • خسته کننده 
  • به درد نخور 
فروشگاه محصولات ارگانیک اصیل آنلاین

این هم ببینید:

نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات - سری دوم

نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات – سری دوم

.:. نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات .:. سری دوم .:. ساختار: مفهومی تحلیلی با ابتکار طراح و استفاده از منابع معتبر .:. طراح: علی ملاباقر .:.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *