گزارش جلسه هفتم درس کارآفرینی – واحد ۵۵

مشخصات گزارش

نام درس: کارآفرینی
شماره جلسه: ۷
تاریخ جلسه: ۹۴/۰۱/۲۳
درجه کیفی: B
تهیه کننده: معصومه تقییان اردستانی

توجه

گزارش صرفاً خلاصه ای از آنچه که در کلاس اتفاق افتاده می باشد و برای دانشجویانی آماده گردیده که به هر دلیل نتوانستند در آن جلسه حضور به عمل رسانند. لذا به هیچ عنوان نباید به عنوان جزوه آن جلسه تلقی گردد.

در جلسه قبل استخدام را تعریف کردیم و خصوصیات افراد استخدامی را گفتیم گفتیم افرادی که تبدیل شده در استخدام هست که سه تا پنج سال در کار استخدام بمونه و آن چیزی که خیلی جالب و جذاب بود در مورد سلسله مراتب ماز لو بود که صحبت کردیم و گفتیم انسان اول نیاز های فیزیولوژیکی را بر طرف می کنه … بعد علاقه دوستی ازدواج و بعد خود شکوفایی و هر کدام را توضیح دادیم که نیاز فیزیو لو ژیکی نیاز هایی هستند که برای بقای انسان نیاز است نیاز امنیت نیاز هایی هستند که دایره امنیت کشیدیم و بعد نیاز علاقه دوستی و بعد راجع به عزت نفس  صحبت کردیم و تفاوت آن با اعتماد به نفس رو بحث کردیم.

یک نکته ای که در آن جلسه فراموش شده بود این بود که آدمای کمال گرا، اعتماد به نفس بالایی دارند اما عزت نفس پایینی دارند؛ چون اعتقاد دارند کارها را خیلی خوب می توانند انجام دهند ولی چون می گویند من یک کاری را باید به نحو احسن انجام بدهم این نشان می دهد که خودشان را قبول ندارند و قبول نداشتن خودشان یعنی عزت نفس پایینی دارند بنابراین آدمای قوی نیستند و ممکنه ازچیزهایی بترسند فقط جلوی دیگران خودشان را خیلی قوی نشون می دهند بنابراین عزت نفس یعنی اینکه انسان خودش رو دوست داشته باشه و اعتماد به نفس یعنی مهارت خودش را در یک کار خیلی قبول داشته باشه و اینکه اگر جفت این دو باشد خیلی خوبه اما خروجی عزت نفس می تواند اعتماد به نفس هم باشد .

در اینجا یک آهنگ که محتوایش در مورد خود شکوفایی است شنیدیم و بعد از یک سکوت و تفکر ادامه درس استاد ادامه دادند در جلسه قبل گفتیم که کسانی که نیاز های فیزیولوژیکی خودشان را بر طرف نکردند کسانی که شکم گرسنه دارند و وضع مالی ضعیفی دارند به فکر امنیت نیستند کسی که امنیت ندارد زیاد به فکر ازدواج نیست و کسی که این ها را ندارد به عزت نفس هم نمی رسد

در مورد نقد هایی که بر سلسله مراتب مازلو وارد است:

 • اولین نقدی که وارد شده این است که لزوماً همه از پایین به بالا نمی آیند یک سری از ادما هستن که خیلی فقیرن اما به آن بالا رسیدن مثلاً علامه طباطبایی و نکته بعد این که درست نیست بگوییم انسان از سطح پایین به بالا می روند می توانیم بگیم که  در هر سطح می تواند درصدی کامل شود و به سطح دیگه می رود
 • نقد بعدی که  وارد است این است که داخل هر سطح صد درصد وجود دارد که در هر سطح می توانیم درصدی را داشته باشیم
 • آقای مازلو اعتقاد دارد به این که این کاری که من انجام دادم یک کار بین فرهنگی بوده یعنی بین فرهنگ های مختلف فرقی نمی کرده اما کشورهایی که در حال توسعه اند در سطح پایین اند و به فکر پر کردن شکم خود هستند اما کشور های توسعه یافته بیشتر سطح های پایین را گذرانده اند و به سطح بالاتر رسیدن بخاطر همین است که مثلا فردی دزدی می کند می گوید دزدی کردم تا گرسنه نمانم و دزدی یک کار غیر اخلاقی و اخلاق در این سطح در سطح بالایی قرار گرفته و به خاطر همین می گویند فقر ایمان را از بین می برد چون ایمان در سطح بالاست این موضوع برای بیشتر افراد صادق است ولی کسانی هم هستند که برعکس این موضوع باقی مانده بود

حالا به بحث خود اشتغالی ادامه می دهیم که ما گفتیم که در ایران تعریف خود اشتغالی و کار آفرینی اشتباه گرفته می شود و در تعریف خود اشتغالی داریم که:

خود اشتغالی نوعی از زندگی شغلی است که فرد حرفه خود را بر اساس تجربیات و مشاغل آزاد موجود در بازار کار به تنهایی و با مسولیت شخصی خود را انجام می دهد.

در اینجا چند نکته وجود دارد که نکته اول این است که خود اشتغالی یک مدل زندگی کردنه و نکته دوم این که با توجه به تجربیات و مشاغل موجود در بازار انتخاب می شه؛ مثلاً شخص در بازار یک کاری را راه اندازی می کند که قبلا آن کار در بازار موجود بوده است.

به طور مثال:

 • اگر ما به صورت انفرادی داخل منزل کار کنیم خود اشتغالی است؛
 • اگر یک وکیل برای خودش کارکنه کار آفرین اما اگر برای کسی کار کنه خود اشتغال است

بنابراین وکیل بودن، خود اشتغالی بودن و یا استخدامی بودن او را مشخص نمی کند؛ این قضیه بستگی به این دارد که او کجا و چگونه کار می کند!

یک مشاور: اگر برای خودش دفتر داشته باشد خود اشتغالی است و اگر برای یک جایی کارکنه استخدام می باشد.

به نظر شما در مورد پزشکی که صبح ها در بیمارستان و عصرها در مطب خودش کار می کند، چه می توانیم بگوییم؟ این سوال را استاد با گزینه ای زیر روی ریسک قرار داد:

 •   استخدام
 • خود اشتغالی
 • مخلوط
 • سایر

و دانشجویان در ریسک شرکت کردند. جواب گزینه ۴ بود؛  توضیحش این طور بود و که ماگفتیم برای اینکه مشخص بشه استخدامی است باید بین سه تا پنج سال در آن کار باشد اما نمی دانیم که آن پزشک چند سال حالت استخدامی داشته اما در استدلال دوم اینکه اگر شما دوتا شغل داشته باشید که یکی از آن خوداشتغالی و دیگری استخدامی باشد؛ بستگی دارد که فرد وقت خودش را بیشتر برای کدام گذاشته و بیشتر برای کدام دل سوزانده است. پس در این صورت بستگی به شرایط دارد؛ بنابراین گزینه ۴ درست است.

بعد در مورد آثار خوب و بد خود اشتغالی صحبت کردیم که می تواند خوب باشد یا بد که گفتیم آثار خوب آن این است که ما به سمت کاری که آقا بالاسر نداریم می رویم، وقت در کار دست خودمان است و کسب سود در آن نامحدود می باشد، استقلال شخصی داریم و در مورد معایب آن نیز صحبت شد.

و در اخر سه نفر از دوستان کتاب های خود را ارائه دادن که یکی از کتاب هایی که ارائه شده در مورد تغییر بود. در مورد این صحبت شد که برای موفقیت باید برای خواسته هایی که داریم یک تغییراتی ایجاد کنیم و اینکه خوبه در یک جمع اطلاعات ما زیاد باشه و …

گزارشات جلسات دیگر درس کارآفرینی واحد ۵۵

 

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
 • عالی 
 • جالب 
 • مفید 
 • خسته کننده 
 • به درد نخور 
فروشگاه محصولات ارگانیک اصیل آنلاین

این هم ببینید:

نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات - سری دوم

نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات – سری دوم

.:. نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات .:. سری دوم .:. ساختار: مفهومی تحلیلی با ابتکار طراح و استفاده از منابع معتبر .:. طراح: علی ملاباقر .:.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *