گزارش جلسه پنجم درس کارآفرینی – واحد ۵۵

مشخصات گزارش

نام درس: کارآفرینی
شماره جلسه: ۵
تاریخ جلسه: ۹۳/۱۲/۲۴
درجه کیفی: A
تهیه کننده: حسین رئیسی

توجه

گزارش صرفاً خلاصه ای از آنچه که در کلاس اتفاق افتاده می باشد و برای دانشجویانی آماده گردیده که به هر دلیل نتوانستند در آن جلسه حضور به عمل رسانند. لذا به هیچ عنوان نباید به عنوان جزوه آن جلسه تلقی گردد.

هفته پنجم درس کارآفرینی با کمی تاخیر آغاز شد. استاد به طور خلاصه به درس هفته گذشته که در مورد عوامل انتخاب شغل بود، اشاره نمودند . در خصوص دانش ، آی کیو (که در همه ثابت می باشد )، توانائی ذهنی ، استعداد (که ذاتی و متفاوت است)، رغبتها و تیپ های شخصیتی مانند واقع گرا، جستجوگر، هنری ، اجتماعی ، قراردادی و متهور (که افراد کمی دارای این تیپ شخصیت هستند و می تواند کارآفرین شوند) ،صحبت شد . بعد استاد درس جدید را شروع کردند . ابتدا سوالی مطرح شد:

چه کار می کردید اگر ترس نبود؟

همه نظرات خود را گفتند برای بعضی ها سخت بود و جوابی نمی دادند . بعضی ها دوست داشتند از ارتفاع به پائین بپرند . بعضی ها می خواستند خودشان را بکشند و…
بعد استاد پیشنهاد عجیبی را مطرح نمودند. یک نفر حاضر شود در اتاق برقصد اول کسی قبول نکرد و مواردی مانند شرم و حیا مطرح می شد . استاد این بار گفت اگر کسی برقصد ۳ نمره بالای بیست به او می دهم . یکی از پسرها قبول کرد و چند ثانیه ای رقصید. موضوع وقتی حساس تر شد که نوبت به دخترا رسید. اول هیچ کس حاضر نبود برقصد. چند دقیقه ای طول کشید که یک دختر هم حاضر به این کار شد که البته استاد اجازه چنین کاری را نداد. بعد از آن، پیشنهاد دانشجویان برای رقصیدن زیاد شد و استاد دیگر اجازه ندادند. چون قدم اول مهم بود. کمی راجع به چرایی این کار بحث شد. بعد بحث اینکه در ایران چه کارهایی که می توانیم انجام دهیم ولی نمی شود مطرح شد که از “محدودیت” بعنوان یکی از دلائل آن نام برده شد. بحث شرایط محیطی عنوان شد که در آن ما در کلاس مسائل اخلاقی را  مورد توجه قرار نمی دهیم . ما کار نداریم این کار خوب است یا بد .

عوامل شرایط محیطی موارد ذیل می باشد:

۱- شرایط فرهنگی اجتماعی : ما در جراحی بینی در جهان رتبه بالائی را کسب نموده ایم . شاید برای خرید یک کتاب پول اندکی ندهیم ولی برای خرید یک دست مبل میلیون ها تومان پرداخت کنیم. بعضی ها حاضرند خانه نداشته باشند ، ولی ماشین گران قیمت داشته باشند .استاد اشاره نمودند ما به دلائل مختلفی به خیابان ها می رویم که باید ببینیم این کار از نظر کسب و کار فرصت است یا تهدید . بعضی وقتها مجبور نیستید کاری را انجام دهید، ولی وقتی انجام می دهید خوشتان می آید . در ایران کسب و کارهائی مانند فال و رمالی ، جراحی بینی ، تتو ، داروهای لاغری ، خانه خالی (مکان ) انداختن جنس بی کیفیت به مردم ، مداحی ، دیجی بودن ، امامزادها و.. در حال رشد است. در امریکا نگهداری سگ خانگی ، تهیه غذا و بیمارستان رونق دارد و در ایران هم کم کم دارد باب میشود.

مثلا در نوروز کسب و کارهائی مانند سبزه فروشی، ماهی فروشی ، هفت سین و آجیل فروشی و … بوجود می آید . استاد به عید اعتقادی نداشتند و از نوروز به عنوان یک دلخوشی یاد کردند و گفتند نوروز در گذشته جای ثابتی نداشته است و پس از قرن ششم توسط جلال الدین ، تقویم جدید و به صورت امروزی بنا شده است. نحسی سیزده به در بعلت اینکه دوازده ماه داریم عدد بعد از آن یعنی سیزده از قدیم بعنوان نحس بوده است. (یکی از دلایل آن)

۲- شرایط اقتصادی : در مود تورم صحبت شد. نفت فروخته می شود بجای آن ارز می گیریم بعد از آمدن ارز به بانک مرکزی، معادل آن ریال وارد کشور می شود . ریال به بانک می رود بانک به مردم وام می دهد قدرت خرید مردم زیاد می شود . چون ما به تولید اهمیت نمی دهیم و تقاضا برای خرید زیاد است (مثلا یک گوشی موبایل دو متقاضی دارد ویکی بیشتر پول می دهد) تورم بوجود می آید . در کشورهای دیگر که نفت ندارند به تولید اهمیت می دهند و ارز را از طریق صادرات کشورشان تامین می کنند . در ایران متولیان اعلام نرخ تورم مانند اداره آمار، تحقیقات مجلس و بانک مرکزی نرخ تعدادی کالا (مثلاً ۳۵۹ برای بانک مرکزی) بجز مسکن را مورد بررسی قرار می دهند و همیشه آمار آن ها متفاوت است . مردم با توجه به شرایط اقتصادی به جنس های ارزان چینی و بی کیفیت رغبت نشان می دهند. و به کیفیت حساس نیستند. ولی در کشورهای اروپائی بر عکس است . درصد بالایی از شرکت های کوچک و متوسط امریکائی در یکسال اول به خاطر رقابت زیاد ورشکست می شوند . باید کسب و کاری راه بیاندازیم که جوان پسند ،دارای تنوع و به فکر راحتی افراد باشد.

۳- شرایط سیاسی: به شلوغی های سال ۸۸ اشاره شد .چه تاثیری در کسب و کار بوجود آمد ؟ در محلهای درگیری کسب و کار آسیب دید و در عوض برای خبرگزاری ها ، روزنامه ها خوب شد . پس سیاست در کسب و کار تاثیر گذار است .
انرژی هسته ای باعث تحریم ها شد ، تغییر هر رییس جمهوری با توجه به نیروهای جدید، تخصیص منابع و … در کسب و کار موثر است .

۴- شرایط جغرافیائی: مثلا در سیبری نمی توان یخچال فروخت . قیمتها در مناطق پایین و بالا متفاوت است وهمیشه قیمتها در بالا شهر چندین برابر است و اصولا نمی شود در منطقه بالا جنسی ارزان پیدا کرد و اگر باشد همه فکر می کنند بی کیفیت است پس منطقه جغرافیائی نیز در کسب و کار اهمیت دارد .

در پایان یک نفر از دانشجویان ارائه خود را انجام دادند. که به نظر من ارائه خوبی بود ولی همراه استرس و عدم مدیریت زمان . استاد به این ماجرا اشاره کردند که ابوالخیر قصد سخنرانی داشت . یکی از حاضرین گفت با یک صلوات یک قدم جلوتر بیائید. ابوالخیر از منبر پائین آمد و گفت من هم همین را می خواستم بگویم .

امیدوارم در نوروز بیائیم در هر کدام از بعدهای زندگی یک قدم جلوتر برویم.

گزارشات جلسات دیگر درس کارآفرینی واحد ۵۵

 

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • عالی 
  • جالب 
  • مفید 
  • خسته کننده 
  • به درد نخور 
فروشگاه محصولات ارگانیک اصیل آنلاین

این هم ببینید:

نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات - سری دوم

نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات – سری دوم

.:. نمونه سوالات درس مبانی فناوری اطلاعات .:. سری دوم .:. ساختار: مفهومی تحلیلی با ابتکار طراح و استفاده از منابع معتبر .:. طراح: علی ملاباقر .:.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *