گزارش کار دوره کارورزی دبستان (۱۴)

بسم الله الرحمن الرحیم

از جلسه دوازدهم (شنبه ۹۶/۰۸/۰۶)  تا جلسه شانزدهم (چهارشنبه ۹۶/۰۸/۱۰):

… تفاوت دیگری که در این قسمت وجود داشت این بود که در این جا، زنگ تفریح نمی خورد و خود دانش آموزان باید زمان زنگ تفریح و آمدن به کلاس را متوجه می شدند که از طرفی خوب بود که دانش آموز یاد می گیرد مدیریت زمان داشته باشد ولی از طرفی این ایراد را دارد که توجه دانش آموز به زمان و انتظار برای زنگ تفریح در کلاس، تا حدودی از توجه‌اش به درس می کاهد و در زنگ تفریح هم توجه‌اش به زمان، از لذت تفریحش کم می کند. وقتی زنگ تفریح یا زنگ کلاس می خورد، دانش آموز خود را به صدای زنگ می سپرد، هروقت زنگ خورد برای تفریح یا برای درس می رود ولی زمانی که زنگ نمی خورد، گویا نوعی استرس همراه اوست که دائم باید متوجه باشد که الان زنگ تفریح می خورد یا الان باید به کلاس برود یا نه؟! البته برای دانش آموزان حساس و دقیق، بیشتر این مسأله و این گونه استرس‌ها بروز و ظهور دارد.

در اینجا (پایه‌ی ششم) در زمان زنگ تفریح، دانش آموزان آزاد بودند یا به ادامه ی درس‌های خود بپردازند یا مشغول خوردن خوراکی و… شوند. در حالی که آن طرف، به دانش آموزان کلاس سوم تأکید می شد که در زنگ تفریح مشغول درس خواندن نباشند و به استراحت و تغذیه بپردازند. و این آزادی در این جا واقعاً به جا و سزاوار بود چون دیگر آن قدر بچه نیستند که ما به آن ها بگوییم الان درس بخوان یا بخور! اینکه خودش انتخاب می کند، بسیار مناسب است. ولی در آن طرف، تذکر به استراحت و خوردن در زنگ تفریح بسیار مناسب بود؛ چون دانش آموز اگر در زنگ تفریح به خوردن نمی پرداخت، در زنگ کلاس، تقاضای خوردن و بیرون رفتن از کلاس برای آب خوردن و مسائل دیگر را داشت. ولی در اینجا اگر دانش آموز در زنگ تفریح به این مسائل نپردازد، کنترل نمودن خود تا زنگ تفریح بعد برای این پایه بسیار آسان تر از پایه ی سوم است.

تفاوت دیگری که پایه های پایین تر با پایه ی ششم دارند این است که در پایه های پایین تر، باید معلمین گرامی دائماً بازی، داستان، نمایش و امثال این ها را برای آموزش دروس خود خلق کنند ولی در پایه ی ششم دیگر چندان استفاده از این مسائل لازم نیست و بیشتر آموزش از طریق طرح پرسش و بارش مغزی انجام می شود ولی از طرفی حجم دروس در پایه ی ششم بیشتر و مطالب آن ها سنگین تر است.

به نظر می رسد با توجه به حجم کاری بالای درس ریاضی در پایه ی ششم به خصوص با طرح اکتشافی، اگر معلم ریاضی از سایر معلم ها جدا باشد، خیلی بهتر است. یا حداقل معلم ریاضی و علوم یک معلم باشد و معلم مسائل تربیتی (قرآن، هدیه ها، مطالعات و تفکروپژوهش) معلمی دیگر. چون اگر معلمی هم در درس ریاضی با دانش آموزان کار کند و هم در دروس دیگر، خیلی متحمّل فشار می شود و در نتیجه ممکن است حتی بازدهی کارش هم پایین بیاید. در چند سال گذشته هم که کلاس ششم همان اول راهنمایی بود، به علت حجم بالای دروس، برای هر درسی، یک معلم معیّن می شد؛ تازه در آن زمان، شیوه ی تدریس اکتشافی نبود. آن موقع کل مباحث یک درس برای ۲۵ نفر یک بار گفته می شد ولی الان یک مسأله از یک درس، حداقل ۲۵ بار یعنی حداقل یک بار برای هر نفر تکرار می شود! و این کار، اگرچه باعث یادگیری بهتر دانش آموزان می شود ولی هم بسیار زمان‌بر است و هم انرژی زیادی را از معلم می گیرد. لذا به نظر رسید اگر معلم ها تفکیک شوند (حداقل علوم و ریاضی از تربیتی ها)، شاید بهتر باشد و بازدهی کار بالاتر رود. (شایان ذکر است که علاوه بر حجم کاری بالای معلمان پایه‌ی ششم، شاهد بودم که در بعضی از جلسات، معلم های مدارس دیگر برای آشنایی با روش تدریس جدید به کلاس می آیند و عملاً دیگر زمان استراحتی برای معلم این پایه باقی نمی ماند و در نتیجه نیروی انسانی مدرسه ی ما تحلیل می رود. ما باید به از دست ندادن نیروهای انسانی خود هم فکر کنیم چراکه جایگزینی نیروی انسانی جدید با آن قابلیت هایی که مدّ نظر مدرسه ی ماست، به راحتی امکان پذیر نمی باشد).

ادامه دارد…

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • عالی 
  • جالب 
  • مفید 
  • خسته کننده 
  • به درد نخور 
فروشگاه محصولات ارگانیک اصیل آنلاین

این هم ببینید:

cropped تفاوت بین پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری 310x165 - تفاوت پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری در رشته مدیریت

تفاوت پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری در رشته مدیریت

در این یادداشت سعی شده است به تفاوت‌ پروژه کارشناسی، پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری رشته مدیریت و هم‌چنین تفاوت رساله PhD و پروژه دوره DBA پرداخته شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *