۲۰ نکته درباره آداب حضور در شبکه های اجتماعی و ابزارهای ارتباطی

 مشخصات تدوین، پژوهش یا پروژه

نام درس: کارآفرینی

موضوع: ۲۰ نکته درباره آداب حضور در شبکه های اجتماعی و ابزارهای ارتباطی

درجه کیفی: A

تنظیم: سمیرا بیروندپور

توجه

پس از اینکه دانشجویان از سه صوت “آداب حضور در شبکه های اجتماعی و ابزارهای ارتباطی“، “نکاتی درباره عکس پروفایل” و “آداب پرسشگری” که توسط آقای عادل طالبی تهیه شده است، نکته برداری کرده و نکات خود را در کلاس ارائه دادند، از یکی از دانشجویان به صورت داوطلبانه خواسته شد تا تمامی موارد مهم را در قالب ۲۰ نکته جمع‌آوری نماید.

این ۲۰ نکته با توجه به ادراک و فهم یکی از دانشجویان نگاشته شده است، بنابراین پیشنهاد می شود با رویکرد انتقادی به آن نگریسته شود.

سه صوت فوق را می‌توانید در کانال تلگرام آقای عادل طالبی که از طریق وب سایت شخصی‌شان قابل دسترس است، دانلود کنید.

خوشحال می شویم اگر نکته یا مطلبی در این حوزه دارید، برای ما ارسال کنید تا غنی تر گردد.

.:. آداب حضور در شبکه‌های اجتماعی .:.

۱- افرادی که برای سرگرمی در فضای مجازی حضور دارند می‌توانند پروفایل شخصی خود را عکس‌های گل و بلبل انتخاب کنند، اما یک فرد فعال حتما باید عکس خودش را روی پروفایل بگذارد.

۲- از نوشتن نام مستعار پرهیز کنیم و حتماً نام کامل خود را بنویسیم.

۳- استفاده از حروف فارسی در نوشتن نام خود برای کسانی که با افراد خارجی ارتباطی ندارند، مناسب‌تر است.

۴- پروفایل هر فرد نشانه شخصیت اوست و هویتش را نمایش می‌دهد. اگر اکانت شخصی و کاری ما از هم جداست، با اکانت شخصی وارد گروه‌ها و فضاهای تخصصی و کاری خود نشویم.

۵- عکس پروفایل، محلی برای ارسال پیام و نظرات شخصی نیست. مخصوصاً در پروفایل‌های کاری .

۶- ما در ابتدا بر اساس نام، عکس پروفایل و بیوگرافی خود مورد قضاوت و پیش داوری دیگران قرار می‌گیریم. سعی کنیم با دیدن عکس پروفایل و اکانت کسی پیش داوری نکنیم.

۷- بهتر است حتی به پیام خصوصی فردی که نمی‌شناسیم و مایل به ارتباط با او نیستیم، در حد یک جمله با احترام پاسخ دهیم که پیامتان را دریافت کردم و مایل به دریافت پیام دیگری از شما نیستم.

۸- زمانی که وارد فضای شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی می‌شویم باید آمادگی دریافت پیام‌های ناخوشایند و نظرات متفاوت با خودمان از طرف دیگران را داشته باشیم و سریع آدم‌ها را بلاک نکنیم!

۹- مجموعه‌ی عکس‌های پروفایل فرد همیشه دیده خواهد شد؛ پس فقط به عکس جدیدتر توجه نکنیم و عکس‌های نامناسب قدیمی پروفایل را حذف کنیم.

۱۰- عکس پروفایل باید جدید باشد و عکس‌های بچگی یا دوران نوجوانی مناسب نیست.آداب حضور حرفه ای در شبکه های اجتماعی مجازی

۱۱- عکس‌های چند نفری و خانوادگی در پروفایل باعث سردرگمی مشتری و مخاطب خواهد شد.

۱۲- عکس پروفایل، یک عکس عمومی است؛ پس بهتر است با توجه به هویت کاری آن را انتخاب کنیم.

۱۳- در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی “هم” باید به اعتقادات و نظرات مشتری‌ها و مخاطبان احترام بگذاریم.

۱۴- شرایط گروه را بسنجیم و پست های نامرتبط ارسال نکنیم .

مثلاً پیام‌های مناسبتی در گروه‌های تخصصی و پیام‌های تخصصی در گروه‌های خانوادگی و دوستانه نامرتبط هستند. در ضمن تا جایی که می‌توانیم فایل صوتی نفرستیم مگر این که قبل از آن از فرد اجازه بگیریم به خصوص زمانی که رابطه از پایین به بالا است.

۱۵- بهتر است پیام‌های مناسبتی و واجب را یک نفر از مدیران گروه و فقط یک‌بار ارسال کند.

۱۶- به حریم خصوصی دیگران احترام بگذاریم و از ارسال عکس‌هایی که دست جمعی هستند خودداری کنیم و یا در صورت لزوم حتماً با هماهنگی افراد داخل عکس، عکس را ارسال کنیم.

۱۷- سعی کنیم روی پیام‌های خود قبل ارسال تامل کنیم و تمام و کمال و شسته رفته ارسال کنیم و در ارسال پیام و جواب عجله نکنیم.

۱۸- سعی کنیم مطالب را متنی و تایپ شده ارسال کنیم و تا جای ممکن حجم فایل ارسالی را کم کنیم تا هم راحت‌تر خوانده شود و هم حجم اینترنت دیگران را هدر ندهیم.

۱۹- رعایت نکات اصولی و فرهنگ حضور در شبکه های اجتماعی باعث می‌شود این فضا از حالت مزاحمت و وقت‌گیرانه خارج شده و به یک فضای آرامش بخش و یا ابزار کاری برای رشدِ کسب و کار هر فرد بدل شود.

۲۰- بی دلیل پیام خصوصی ندهیم و اگر اولین بار است پیام خصوصی می‌دهیم، حتماً ابتدا خودمان را معرفی کنیم و نام محلی را که اکانت طرف مقابل را دیدیم برایش بنویسم و بعد دلیل ارسال این پیام خصوصی را ذکر کنیم. سعی کنیم پیام یک تکه، کامل باشد، مختصر، شفاف و رسا باشد. از ارسال پیام‌های طولانی در شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنیم.

.:. دانلود صوت های اصول حرفه ای حضور در دنیای مجازی .:.

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • عالی 
  • جالب 
  • مفید 
  • خسته کننده 
  • به درد نخور 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *